جدیدترین مقالات

  Blog detail

  مدل سازی نمای شومینه در منزل
  99/11/13

  مدل سازی نمای شومینه در منزل

  امروزه شومینه ها در منازل مجلل غالبا به کرات ملاحظه می گردند. همگی ما شومینه ها را یک وسیله گرمایشی به شدت تزیینی و بسیار پر هزینه در نظر می گیریم.البته این موضوعی اصلا جدید نیز به شمار نمی رود، بلکه قرن ها است که این تبدیل به ترندی برای منازل مجلل گردیده است. پیدا کردن تاریخی برای این وسیله تقریبا کاری مشکل است، ولی با این حال دانشمندان و باستان شناسان تصور می کنند که این روند از قرن 12 میلادی تا کنون شروع پیدا کرده و هم چنان نیز با قدرت تمام ادامه داشته و در تمام این 9 قرنی که از پیدایش آن می گذرد، به صورتی مداوم در حال تغییر و تحول در ساختار و ظاهر خود بوده و در کنار آن نیز با پیشرفت های علمی به صورتی مداوم در حال پوست اندازی و نو شدن بوده است.

  علت اصلی استفاده از شومینه در منازل

  علت اصلی ای که دانشمندان تخمین می زنند که در واقع شومینه تبدیل به ترندی در منازل گردیده است، از روی ظاهر منازل و خرابه های باقی مانده است که ملاحظه می شود که وسیله گرمایشی منزل از وسط منزل تغییر مکان داده و شروع به گوشه رفتن در اتاق ها نموده است و تقریبا از این قرن بوده است که وسیله های گرمایشی دیگر به دیواره های اتاق ها چسبیده و تقریبا از آن زمان تا به حال دیگر از آن مکان تکان نیز نخورده اند. این تغییر مکان البته با تغییر ظاهر نیز همراه بوده است. وسائل گرمایشی ای که در وسط خانه قرار می گرفتند دارای ظاهری بسیار متفاوت بوده و معمولا از دودکش بی بهره بودند، در حالی که با کنار دیوار رفتن وسائل گرمایشی شما به خوبی می توانید ظهور پدیده ای به نام دود کش را نیز در نمای منازل ملاحظه نمایید.

  پیدایش دودکش ها

  البته فراموش نشود که در ابتدا نیز این تغییرات و پیدایش دودکش ها در منازل افراد غنی یا همان مرفه بوده است که شروع به ظهور نموده و خود را به چشم مخاطبان رسانیده است. این تغییر مکان و البته اولین گام های تزیینات بر روی دیواره ها تقریبا هم زمان گردیدند، با ورود بحث های تزیینات منزل و دکوراسیون منزل نیز در دودکش های شومینه ها استفاده از سنگ و چوب را با خود به همراه داشت، یعنی در نخستین گام استفاده از وسائل تزیینی این استفاده از وسائل تزیینی سنگی و چوبی در قسمت دودکش ها بوده است که برای نخستین بار به منازل ورود پیدا کرده و از همان زمان تا به امروز به صورتی مداوم در حال تغییر و پیشرفت نیز بوده است. این پیشرفت ها تقریبا تا قرن 18 به صورتی آهسته و پیشرفته در حال رشد بوده و استمرار داشته است، از قرن 18 ما شاهد انفجاری در این زمینه بوده و از این زمان بوده است که تقریبا در تمامی منازل افراد مرفه و سطح اول جامعه ملاحظه می کنیم که سعی می کنند تا شمایل بزرگ خانواده خود را بر روی دودکش های شومینه خود حکاکی می کرده اند، و این خود تبدیل به ترندی بسیار پرطرفدار در این قرن گردیده و تا حدودی در قرون بعدی نیز همین ترند نه تنها استمرار یافته است، بلکه حتی افزایش یافته و به صورتی بهتر و بهتر نیز گردیده است.

  استفاده از تزیینات بر روی دودکش شومینه

  امروزه استفاده از تزیینات بر روی دودکش و یا حتی تزیینات اطراف محل آتش دادن به قدری رواج یافته است که دیگر نیازی به سفارش مشتری نیز ندارد، بلکه این خود طراحان و تولید کنندگان می باشند که با بکارگیری هنر و تردستی کاری های هنرمندان خود بر روی این تزیینات باعث می شوند تا مشتری به سراغ آن ها رفته و محصول تولید شده آن ها را انتخاب نماید. خوب اکنون پس از این مقدمه تقریبا طولانی نوبت به اصل مطلب می رسد. در این جا قصد داریم به شما تعداد 10 توصیه ای را معرفی نماییم که به کمک ان ها می توان مدل های جدید و بسیار پرطرفداری از شومینه را به بازار ارائه نمود.

  1. قراردادن شومینه در مرکز به صورت یک بخش یکپارچه

  در صورتی که بخواهید به شکلی خاص عمل کرده و حاصل کار شما نیز عملی بسیار چشمگیر باشد، حتما ضرورت دارد تا از این روش در طراحی شومینه استفاده کرده و قسمت آتش دان و تزیینات دور آن را به صورتی یکپارچه و یک دست طراحی نمایید. به یاد داشته باشید که در این مدل از طراحی حتما لازم است تا مصالح تزیینی ای که برای شومینه و در کل منتل آن استفاده می نمایید، تقریبا دو سوم از کل مصالح به کار گرفته شده در ساختار شومینه را تشکیل دهند. به عبارت دیگر، تقریبا کل قسمت ظاهری شومینه به وسیله همین مصالح تزیینی باید پوش داده شوند. در این مدل طراحی حتما لازم است تا عناصر کوچک تر در نمای ظاهری تقریبا هیچ نقشی را ایفا ننماید یا به عبارت دیگر، عناصر و مصالح کوچک تر حتما لازم است به کمک وسائل تزیینی و ظاهری پوشش داده شده و در حالتی جانبی قرار داده شوند.

  2. حرکاتی ظاهری و قابل ملاحظه بوجود بیاورید

  در این سبک از طراحی نماهای ظاهری مهم ترین خصوصیتی که لازم است حتما رعایت شود در واقع همان توجه نمودن به حرکات ظاهری موارد تزیینی می باشد. در واقع این کار به کمک مصالحی انجام می شود که برای تزیین نمای شعله و محیط اطراف آن به کار گرفته شده اند. در صورتی که تمامی عناصر دارای میزان ارتفاعی یکسان باشند، می تواند موجب شود که نمای ظاهری شومینه ای که به این سبک قرار است طراحی شود تا حدود زیادی خسته کننده و تکراری می باشد. به همین دلیل سعی می شود در این سبک طراحی به جای استفاده از قطعات یکسان و یک اندازه در نماسازی ظاهری، از حرکات و قطعاتی در قسمت های جانبی شومینه بهره گرفته شود که دارای تاثیراتی چشم گیر تر و به مراتب بهتر باشند. بهترین روش برای استفاده شدن در این سبک از طراحی، استفاده از سنگ ها و مصالح تزییناتی ای می باشد که دارای ظاهری طبیعی بوده و باعث شوند تا کار به صورتی هر چه بیشتر دارای نمایی طبیعی باشد. برای طبیعی تر به نظر رسیدن قطعات تزیینی بهترین استراتزی ممکن را می توانیم استفاده از حاشیه های ریز در قسمت های مرکزی و گوشه های آن ها بنامیم. در کل استفاده از منابع طبیعی در تزیین ظاهر شومینه می تواند باعث گردد که نما هر چه بیشتر دارا ظاهری طبیعی بوده و حرکات صورت گرفته بر روی مصالح نمایی نیز بیش از پیش می توانند زیبا به نظر برسند.

  3. لایه سازی نمودن

  علاوه بر آن چیزی که در بند قبلی عنوان نمودیم، شما حتما لازم است به نمای ظاهری ای که ایجاد کرده اید، عمق نیز ببخشید، نام این کار را در اصطلاح فنی آن (Visual Weight) گذارده اند، به زبان فارسی ساده به معنی وزن بخشیدن به طرح می باشد. برای وزن بخشیدن به طرح یا همان عمق دادن به کار به زبان خودمان، بهتر است طرح یا کار را به صورت لایه لایه بسازیم. هر چیزی که به صورت لایه لایه ساخته شود، باعث می شود تا لایه های پایینی بزرگ تر و عمیق تر از لایه های بالایی به نظر رسیده و همین ظاهر سازی است که باعث می شود حس نماییم طرح ما دارای عمق بوده و لایه های زیرین در قسمت های عمیق تر قرار گرفته اند، در کنار همین ظاهر سازی نمادین، همین عمق کار نیز باعث می شود تا طرح و یا حاصل نهایی کار ما کمی سنگین تر و دارای وزن بیشتر به نظر برسد. به همین منظور البته سعی می شود برای تزیین از نقاشی و استفاده از موارد تزیینی دارای رنگ و لعاب نیز بهره گرفت. رایج ترین کار و یا طرح برای نقاشی شدن بر روی تزیینات شومینه طرح شمع به خصوص شمع روشن می باشد. در صورتی که شما حتی شده یک شمع کوچک نیز بر روی قسمت جلویی و البته بزرگ ترین قطعه تزیینات طراحی نمایید می تواند همین طرح کوچک باعث شود تا قطعات تزیینی را دارای به هم پیوستگی به نمایش بگذارید.

  4. ایجاد ارتفاع های متغیر

  یکی از مهم ترین مراحل در انجام و تکمیل کار این است که شما به هیچ وجه تمامی قطعات تزیینی و طراحی ها و کنده کاری های بر روی آن ها را به صورت دارای ارتفاعی یکسان تکمیل ننمایید. بهتر است برای زیبایی بیشتر از تفاوت ارتفاع تا حدی تقریبا زیاد برای تزیین شومینه حتما حتما استفاده نمایید. این تفاوت ارتفاع باید به میزان یباشد که حتی بیننده در همان نگاه اول نیز به خوبی از این تفاوت در ارتفاع قطعات به کار گرفته شده آگاه شده و آن را با تمامی وجود خود احساس نماید.

  5. لایه بندی کردن تزیینات طرح

  یکی از بهترین راه هایی که شما به خوبی قادر خواهید بود تا به طراح عمق ببخشید همان طور که در بخش قبل عنوان شد ایجاد ساختاری به صورتی لایه به لایه می باشد. با لایه به لایه سازی طرح شما به راحتی می توانید باعث شوید تا بیننده حس نماید که طرح شما دارای ظریف کاری زیادی بوده و در کل نیز از نگاه کردن به آن و پیچیدگی های ظاهری آن به میزان بسیار زیادی لذت ببرد. در ضمن همان طور که در بخش قبلی عنوان شده است، همین لایه لایه سازی می تواند تا حد بسیار زیادی باعث شود که بازدید کننده حس کند که ساختار های تزیینی به کار گرفته شده از سوی ما دارای میزان وزن بسیار زیادی می باشد.

  6. تکیه کردن به طرح های هنری به کار گرفته شده بر روی نماها

  علاوه بر لایه لایه سازی ساختار ها همان گونه که به این مطلب در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم استفاده از طرح های خاص و یا زیبایی کنده کاری و یا به هر شکل دیگری بر روی نماها می باشد. این کار می تواند به سادگی باعث شود تا اثر شما هنرمندانه تر به نظر رسیده وعلاوه بر آن به صورتی به مراتب بیشتر نمای ظاهری شومینه شما را زیبتر از پیش نیز خواهد ساخت.

  7. استفاده از اشیا و وسائل تزیینی

  معمولا از قدیم مردم برای تزیین یک قسمت سعی می کنند تا شیی تزیینی را در آن جا قرار دهند و به این ترتیب باعث زیباتر به نظر رسیدن محیط گردند. این طرحی بسیار ساده و ابتدایی می باشد، ولی در عین حال می تواند تاثیر بسیار به سزایی در نتیجه کار داشته باشد. به همین منظور شما می توانید از وسائل تزیینی برای زیباتر سازی نمای شومینه استفاده نماید.

  8. آینه کاری

  با واژه آینه کاری به خصوص ما ایرانی ها به میزان بسیار زیادی اشناییت داریم. اجداد ما در ساختمان های مجلل خود به میزان زیادی به منظور تزیین و زیبا سازی محیطی از این عنصر اینه استفاده کرده اند. این چیزی غریبه برای ما نیست. در ابعاد جهانی نیز همین مورد یعنی استفاده از عنصر آینه در وسط منابع و مصالح تزییناتی توصیه شده است. در این روش توصیه به این شکل است که در قسمت هایی از طرح های تزییناتی از تعدادی قطعه آینه کوچک برای تزیین کار بهره گرفته شود. این امر می تواند تا حد بسیار زیادی به زیبا تر شدن کار کمک نماید.

  9. چوبکاری

  یکی از بهترین روش ها برای تزیین قسمت های زیبای اطراف محل قرار گیری اتش شومینه های دیواری، استفاده از چوب به اشکال مختلف آن چه چوب خالص، چه چوب های مصنوعی، ام دی اف و حتی نئوپان می باشد. چوب کاری می تواند تا میزان بسیار زیادی به زیبایی اثر کمک نماید نباید به هیچ وجه آن را نادیده گرفت.

  10. به کار گیری اثار هنری

  در انتها به منظور تکمیل موارد قبل یک توصیه نیز به افرادی که از این مدل از شومینه ها استفاده می نمایند خواهیم داشت. در این روش، فرد مالک شومینه می تواند علاوه بر کارهایی که طراح برای تزیین شومینه مطلوب وی انجام داده به کمک استفاده از وسائل تزیینی منزل خود همچون تابلو ها به خوبی دیوار اطراف شومینه را تزیین کرده و به سادگی هر چه تمام تر شومینه را به خوبی تزیین نمایند.

  منبع: مجله اینترنتی خریدار