جدیدترین مقالات

  Blog detail

  راهنمای استفاده از ویژگی های کامپوزیت دنفیل
  1400/2/30

  راهنمای استفاده از ویژگی های کامپوزیت دنفیل

  کامپوزیت دنفیل نام یکی از انواع کامپوزیت ها به شمار می رود، دنفیل نوعی کامپوزیت می باشد که می تواند کاربری ای مناسب جهت روکش کردن دندان ها و هم این طور ترمیم دندان ها را به همراه داشته و همین امر می تواند دلیل باشد که طی آن دندانپزشکان بسیاری خصوصا در طی دوره های زمانی کنونی به آن علاقه مند گردیده و البته می توان آن را به نوعی از وسائل و تجهیزات دندانپزشکی ای به شمار آورد.

  که دارای کاربری و کاربرد بسیار زیادی در میان انواع کامپوزیت های امروزی موجود در بازار به شمار می رود. از جمله موارد بسیار رایج که از آن  استفاده می شود را می توان قیمت مناسب و در حد اندک آن دانسته که در عین حال نیز دارای بازدهی و کارایی تقریبا متوسط می باشد که لازم است در هنگام عنوان مزایا و معایب این محصول به آن ها اشاره داشت.

  کامپوزیت دنفیل از نوع میکروهیپریدی

  کامپوزیت دنفیل کامپوزیت دندانی ای می باشد که به جهت ترمیم کردن دندان ها به کار گرفته می شود و این نوع کامپوزیت به طور معمول از ترکیب نانویی یا همان هیبرو نانویی ساخته می گردد، این مدل کامپوزیت را می توان از این جهت مانند تقریبا تمامی انواع کامپوزیت های مدرن نامید، زیرا اکثر کامپوزیت های امروزی از این همین نوع  یعنی کامپوزیت هیبرو نانویی بوده اند.

  کامپوزیت های هیبرونانویی از یک مزیت بسیار بزرگ برخوردار می باشند و آن آن را البته می توان قابلیت بکار گرفته شدن در هر دو مدل دندان قدامی و هم چنین خلفی دانست. از جمله مزایای جانبی این مدل از کامپوزیت ها را می توان بهکاهش میزان اب رفتن مواد پلیمری شده آن دانست.

  قابلیت های کامپوزیت دنفیل 

  کامپوزیت دنفیل همان گونه که در این بند قبلی عنوان شد دارای این مزیت می باشند که می توانند سطح میزان آب رفتگی و خورده شدن مواد پلیمری شده در دهان را تا میزان بسیار زیادی کاهش دهند، علت کاهش یافتن آب رفتگی مواد پلیمری شده را باید بار گذاری شدن فیلرهای غیر الی در دهان افراد دانست. برای کاهش این میزان اب رفتگی مواد پلیمری شده لازم است تا کامپوزیت مورد نظر از سطح اب بندی سطحی و حاشیه ای بسیار خوبی برخوردار بوده و در ضمن نیز بتواند سطح بافت های دندانی را به خوبی پوشش دهد.

   تعیین فرمول پلیمری شدن در کامپوزیت دنفیل

  از جمله مزایای بسیار بزرگ و مهم پلیمر های کامپوزیت دنفیل را باید در تعیین فرمول مناسب برای پلیمری کردن مواد کامپوزیت جهت نصب در داخل دهان می باشد، به این فرمول به اصطلاح سیستم اغاز گر پلیمری شدگی (Polymerization initiator) می نامند.

  مزایای تعیین فرمول پلیمری شدن در کامپوزیت دنفیل

   این امتیازی بسیار بزرگ محسوب می گردد، زیرا به کمک همین فرمول کامپوزیت مورد نظر قادر خواهد بود تا در برابر نیرو های فرسایشی از خود به میزان به مراتب بالاتری مقاومت نشان داده و در زمین به کمک فیلر های رادیوپک خود نیز قادر می باشد تا در هنگام عکس برداری های x – ray از خود به خوبی محافظت نموده و از این طریق از آسیب رسیدن به دندان ها نیز از سوی اشعه ایکس جلوگیری نماید. 

  قدرت چسبندگی کامپوزیت دنفیل

  از جمله بزرگ ترین امتیازی که می توان از دید مشتری یا همان فرد بیمار بر شمرد، مزیت بزرگی است که کامپوزیت دنفیل در اختیار دارند، کامپوزیت دنفیل از خصوصیت چسبندگی انعطاف پذیری برخوردار می باشند، همین امتیاز باعث می شود تا خود را با محیط دهان فرد بیمار تطبیق داده و بیمار به همین دلیل متوجه حضور جسمی خارجی در داخل دهان خود نگردد.

  مزیت بهره گیری از رزین های هیبرو نانویی در کامپوزیت دنفیل

  به دلیل این که کامپوزیت دنفیل از نوعی کامپوزیت برخوردار است که به آن ها کامپوزیت های هیبریدی گفته می شود، همین رزین هیبریدی موجب می شود تا بتوان از این مدل از کامپوزیت برای هر دو نوع دندان های خلفی و دندان های قدامی بهره گرفت.

  کامپوزیت دنفیل و مقاومت بالا در برابر فرسایش

  در بخش های قبلی به این مورد اشاره کردیم، که میزان قدرت مقاومت در برابر فرسایش در کامپوزیت دنفیلی تا حدود بسیار زیادی بالا می باشد. علت این بالا بودن مقاومت در برابر فرسایش در کامپوزیت های دنفیلی را می توان در دلبخواه بودن فرمول مورد استفاده از سیستم پلیمری شدن کامپوزیت می باشد.

  اشعه ایکس بر روی دندان های تحت پوشش کامپوزیت دنفیل تاثیر منفی نخواهند داشت

  یکی از جمله مزایایی که در کامپوزیت دنفیل به خوبی خود را نشان می دهد، عدم تاثیر منفی پذیری از اشعه ایکس ( X – ray) می باشد. علت این عدم تاثیرپذیری از اشعه ایکس را می توان در خاصیت رادیو پک بودن فرمول مخصوص کامپوزیت دنفیل دانست، این مزیتی بسیار بزرگ نیز در عین حال به شمار می رود.

  کامپوزیت دنفیلی به غیر از مواردی که در بالا به آن ها به طوری تفصیلی اشاره نمودیم، دارای نشانه هایی نیز می باشند که این نشانه ها را می توان مختص به این مدل از کامپوزیت معرفی کرد در این جا قصد داریم تا به صورتی خلاصه وار به این نشانه ها بپردازیم:

  نشانه های کامپوزیت دنفیلی

  • بزرگ ترین نشانه ای که کامپوزیت های دنفیلی از آن برخوردار می باشند، خاصیت ترمیم کردن دندان های قدامی و در عین حال دندان های خلفی آن هم به صورتی مستقیم می باشد.
  • از جمله نشانه های بزرگی که می توان از آن به عنوان نشانه کامپوزیت دنفیل یاد کرد، آتل بندی موقت دندان ها می باشد، زیرا میزان قدرت چسبندگی کامپوزیت دنفیل در حین زمان ایجاد می گردد، و تا زمان به وجود آمدن این قدرت چسبندگی، لازم است تا این مدل کامپوزیت را بر روی دندان های بیمار آتل بندی نمود.
  • یکی از بزرگ ترین نشانه های کامپوزیت های دنفیل را لازم است در خصوصیت درمان و یا ترمیم از ریشه و از اساس دندان به کمک این مدل از کامپوزیت عنوان داشت. این مزیتی بسیار بزرگ نیز به شمار می رود زیرا به شما این تضمین را می دهد که مشکل شما از ریشه حل خواهد شد.

  سایه رنگ های کامپوزیت دنفیل

  اکنون که قرار است در رابطه با سایه رنگ ها سخنی به میان اید باید عنوان داشت که کامپوزیت های دنفیل  نیز دارای طیف سایه رنگی بسیار متنوع و گسترده ای می باشد و حتی می توان ادعا داشت که در این زمینه حتی یکی از برترین جایگاه ها در این رابطه را نیز به خود اختصاص خواهند داد. تمامی گروه های سایه رنگی ای که برای کامپوزیت ها از هر نوع و مدلی که باشند به کار گرفته می شود در کامپوزیت های دنفیل  نیز دارای کاربرد می باشد. در زیر انواع طیف های رنگی این مدل از کامپوزیت ها را برای شما معرفی می نماییم:

  انواع مدل سایه رنگ های مورد استفاده در کامپوزیت دنفیل  عبارتند از:

  گروه سایه رنگی A که شامل دسته های A1, A2, A3, A3.5,  و در نهایت B2 می باشد.

  گروه سایه های رنگی B که شامل دسته های A1, A2, A3, A3.5,  و در نهایت B2 و  B3 می باشد.

  گروه سایه های رنگی C که شامل دسته های A1, A2, A3, A3.5,  و در نهایت C2 می باشد.

  مراحل به کار گیری سایه های رنگی کامپوزیت دنفیل

  برای اعمال سایه رنگ به صورتی عمل می شود که در فواصل مختلف از دسته ای رنگ ها بهره گرفته می شود، معمولا در هر 5 میلیمتر فاصله از یک ظرف رنگ استفاده می شود.برای رنگ زدن هر منطقه به این صورت در کامپوزیت دنفیل بهره گرفته می شود که سعی می نمایند تا در هر 3 میلیمتر از یک سرنگ بهره ببرند.

  لوازم مورد نیاز جهت رنگ کردن کامپوزیت دنفیل

  برای رنگ آمیزی کامپوزیت های دنفیلی به وسائلی خاص نیاز خواهیم داشت از جمله این وسائل می توان به برس های رنگ آمیزی، نگهدارنده برس های رنگ آمیزی، ظرف ترکیب کردن رنگ ها، پد ترکیب کردن رنگ ها، و همچنین ظرفی مخصوص رنگ هایی که قرار است دور ریخته شوند خواهد بود.

  از جمله وسائلی که به شدت در هنگام نصب کامپوزیت دنفیل به آن نیاز خواهیم داشت رزین مخصوص کامپوزیت های هیبریدی است که به دارای جذب کننده نور در سطحی بسیار عالی بوده و می توانند به ترمیم دندان کمک نمایند.

  ترمیم کننده در کامپوزیت دنفیل چه مواردی می باشند؟

  همان گونه که از ابتدای این مقاله به آن اشاره داشتیم، در کامپوزیت های دنفیلی یک خصوصیت به خوبی خود را نشان می دهد که آن هم خاصیت ترمیم نمودن دندان ها می باشد، چه دندان های خلفی و چه دندان های قدامی، این کار به کمک تنها یک عامل به انجام خواهد رسید و آن هم چیزی نیست به جز کامپوزیت هیبریدی بودن کامپوزیت دنفیل.

  مهم ترین ویژگی های کامپوزیت دنفیل

  • تطابق پذیری در کامپوزیت دنفیل

  جهت نام بردن از برترین ویژگی های کامپوزیت های دنفیل می توان به قابلیت تطابق پذیری (Adaptability) بسیار بالای آن اشاره کرد، این قابلیت به هیچ عنوان قابل چشم پوشی نیست که می توان آن را یکی از بزرگ ترین مزایای این محصول نیز دانست که باید در هر شرایطی ابتدای به ساکن به این مزیت کامپوزیت های دنفیل اشاره داشته و در هر شرایطی آن را در مرحله نخست در نظر گرفت.

  • قابلیت چسبندگی متغیر

  در کنار داشتن تطابق پذیری بسیار زیاد که البته تعدادی دیگر از مدل ها و انواع کامپوزیت نیز از ان بی بهره نمی باشند، باید به این نکته نیز اشاره کرد که کامپوزیت دنفیل نسبت به سایر رقبای خود در بخش کامپوزیت ها به غیر از تطابق پذیری دارای قابلیت بسیار موثر دیگری در کنار آن نیز می باشد که باعث می شود تا میزان تطابق پذیری آن مزیتی به مراتب بیشتر از سایر رقبای خود در میان کامپوزیت ها را به دست بیاورد، و آن چیزی نیست جز این که به هیچ عنوان به ابزار کار دندان پزشک نمی چسبد.

  • از نظر اجرا و فرمول بندی پلیمری شده است

  این را نمی توان به هیچ عنوان از قلم انداخت، امروزه بحث پلیمری سازی از جمله بحث هایی  در کامپوزیت های دندان پزشکی به شمار می رود که شما می توانید به کمک آن ها دندان هایی را که قرار است با کامپوزیت ترمیم نمایید به سادگی درمان نمایید.

  • زمان نصب کامپوزیت دنفیل بر روی دندان 

  همان گونه که در بالا و بند اول به این موضوع اشاره داشتیم و در بند دوم آن را شرح دادیم، از جمله خصوصیاتی که کامپوزیت دنفیل از آن بهره مند می باشد، عدم چسبندگی مواد کامپوزیت آن در حین نصب بر روی دندان ها به ابزارهای دندان پزشکی می باشد.، این امر مسئله ای مهم محسوب شده و می توان آن را از جمله برتری های چشمگیر کامپوزیت دنفیل نسبت به رقبای آن بر شمرد. این باعث می شود تا مدت زمان انجام کامپوزیت کاری بر روی دندان بیمار به کمک استفاده از این ماده تا حدی بسیار اندک کاهش یافته و از این رو سرعت نصب آن بالا باشد.

  • ارائه عملکردی قابل قبول و مطمئن

  از جمله مزایای استفاده از کامپوزیت های دنفیل را می توان در طول عمر مفید آن همان گونه که در بند های قبلی به آن اشاره کردیم دانست، در کل این محصولی است که می تواند مدت زمان بسیار طولانی ای نسبت به سایر انواع کامپوزیت ها در دهان شما باقی مانده و البته کارکردی بالا را نیز به شما ارائه نمایند، به همین علت یک مدل کامپوزیت مطمئن و با عملکرد بالا به شمار رفته و تقریبا هم پزشکان و هم بیماران به آن اعتماد بسیار زیادی خواهند داشت.

  • نمای نهایی این محصول بر روی دندان نمایی طبیعی است

  یک بار دیگر لازم است بر این نکته تاکید داشته باشیم که این مدل از کامپوزیت یعنی کامپوزیت دنفیل از جمله کامپوزیت هایی به شمار می رود که دارای نمای طبیعی بسیار بالایی بوده و علت این نمای طبیعی بالای این محصول، بهره گیری کامپوزیت دنفیل از یک طیف رنگی بسیار ایده ال و متنوع خواهد بود، همین امر باعث شده است تا نمای طبیعی آن به علت همین داشتن طیف سایه رنگ متنوع آن بسیار زیاد شده و باعث شود تا مشتریان نیز از این محصول رضایت بسیار زیادی را داشته باشند.